- -15%
Mikszáth Kálmán: Különös házasság
Mikszáth Kálmán (1847-1910) Különös házassága élvezetes olvasmány. Mikszáth sorai sodorják magukkal az olvasót, kényelmes karosszékéhez ...
A Három nővér (1901) a meddő vágyakozás megrajzolása a mozgalmas és az értelmes élet iránt. A testvérek - Olga, Mása, Irina - sóvárogva készülnek, de csak készülnek a változásra. A vidéki tespedés után számukra Moszkva jelentené a megváltást, ám a vágy csak vágy marad. Értékeik alapján megérdemelnék a boldogságot, csakhogy az élet elsősorban nem igazságot oszt, hanem sorsokat alakít...
"Anton Pavlovics Csehov (1860-1904) tanult foglalkozása szerint orvos volt. Tanulhatatlan és utánozhatatlan művészetében is az orvos tekintetével pásztázta az őt körülvevő világot - a korabeli Oroszországot, az embereket. Bajokat és szenvedéseket állapított meg, mint az orvos a beteg diagnózisát. Aztán széttárta a karját: a gyógyírt, a megoldást nem tudta.
Nem az a művész volt, aki az élet kérdéseire kutatta a választ, hanem az, aki föltárta a problémákat. Az emberi létben és a konkrét orosz viszonyokban egyaránt. Tette mindezt olyan magas művészi szinten - novellában és drámában -, hogy már kortársai is elismerték kivételes tehetségét.
A Három nővér (1901) a meddő vágyakozás megrajzolása a mozgalmas és az értelmes élet iránt. A testvérek - Olga, Mása, Irina - sóvárogva készülnek, de csak készülnek a változásra. A vidéki tespedés után számukra Moszkva jelentené a megváltást, ám a vágy csak vágy marad. Értékeik alapján megérdemelnék a boldogságot, csakhogy az élet elsősorban nem igazságot oszt, hanem sorsokat alakít... Remény azért mindig van, legalább az van. A dráma végén még mindig bízik a három nővér egy jobb jövőben. S abban is, hogy egyszer megtudják: miért élnek? Miért szenvednek? De erre sem a darab, sem Csehov teljes életműve nem ad, nem is adhat választ. Hiszen az életmű lényege a kérdés maga!"
Kaiser László